Żegnamy Profesora Jerzego Siepaka – Przyjaciela naszego Wydziału i współtwórcę Archiwum Włodzimierza Odojewskiego

Wiadomość o śmierci Prof. Jerzego Siepaka napełniła nas smutkiem, ale też uprzytomniła nam bezbrzeżną wobec Niego wdzięczność. W środowisku naukowym znany jako wybitny chemik, dla nas był i pozostanie przede wszystkim wiernym przyjacielem.

Z inicjatywy śp. Profesora Siepaka w 2008 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM powstało Archiwum Włodzimierza Odojewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XX i pierwszej dekady XXI wieku. Pan Profesor cieszył się wieloletnią przyjaźnią z Włodzimierzem Odojewskim, a po jego śmierci stał się także wytrwałym kustoszem jego pamięci. Prof. Jerzy Siepak był przekonany, że cenne dla polskiej humanistyki archiwum pisarza powinno znaleźć się w jego rodzinnym mieście, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Konsekwencja, bezinteresowna troska, niespożyta energia i dar pozyskiwania sprzymierzeńców przez Pana Profesora pozwoliły ten niełatwy plan zrealizować. Prof. Jerzy Siepak włączał się w inicjatywy naukowe i upamiętniające poświęcone Odojewskiemu, które od kilkunastu lat podejmowane są przez zespół Archiwum i całą społeczność wydziałową. Nie byłoby to możliwe bez wielkiego wkładu śp. Profesora.

Rodzinie, Przyjaciołom, Współpracownikom i Uczniom Pana Profesora oraz całej społeczności Wydziału Chemii UAM przekazujemy wyrazy szczerego współczucia!

W imieniu władz i całej wspólnoty Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz