Data publikacji w serwisie:

Film autorstwa pracowników naszego Wydziału zostanie pokazany w The Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku

Twórcy filmu stoją pod ekranem kinowym, na którym wyświetlony jest plakat filmowy, przed nimi widać zgromadzoną publiczność siedzącą w sali kinowej.

Prof. UAM dr hab. Mikołaj Jazdon i prof. UAM dr hab. Marek Kaźmierczak wraz z Piotrem Jaxą są reżyserami filmu „Lilac/Bez”, który 17 lipca zostanie wyświetlony w nowojorskim Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust.

Film opowiada historię rodziny prof. Laury Morowitz (Wagner College, NY), wywodzącej się z Chmielnika i Stopnicy nieopodal Kielc. Wraz z córkami odwiedza miejsca w Polsce, w których żyli ich przodkowie. Opowiedziana jest żydowska, polska i amerykańska, ale przed wszystkim – kobieca historia. „Bez” to nazwa krzewu, „bez” to brak kogoś lub czegoś. „Lilac/Bez” czerpie z natury jako świadka zdarzeń. Dokument jest zapisem subtelnej, w dużej mierze intymnej podróży w czasie.

Muzykę skomponowała Olivia Schechter. Autorem zdjęć jest wybitny fotograf Piotr Jaxa, montażystą obrazu i dźwięku jest Damian Parobczy. Za dźwięk odpowiada prof. Mikołaj Jazdon, a producentem filmu jest prof. Marek Kaźmierczak.

Dokument powstał w wyjątkowej formule fotofilmu. Jak tłumaczy prof. Jazdon:

Na poznańskim filmoznawstwie prowadziliśmy badania nad historią fotofilmu – dr Justyna Sulejewska napisała na ten temat rozprawę doktorską. Ta forma była nam bliska, oswojona, dlatego wydała mi się dobrym narzędziem do opowiedzenia historii, którą poruszamy w naszym filmie. Zdecydowaliśmy się nie używać kamery filmowej – operator miał wykonywać wyłącznie zdjęcia. To było ryzykowne, bo efekt mógł przypominać zwykłą prezentację. Dlatego zależało mi na znalezieniu montażysty, który zrozumie naszą ideę, i tak trafiliśmy na absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej [Damiana Parobczego].

Film był wyświetlany na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych, m.in. w Asbury (USA), Wiedniu, Rzymie, i spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów. Polska premiera miała miejsce 26 maja br. w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Poniżej kilka kadrów z tego wydarzenia. Więcej o powstaniu filmu można przeczytać w „Życiu Uniwersyteckim” – tutaj.