Data publikacji w serwisie:

Konferencja „Children's Literature and European Identities” – relacja

W dniach 24-26 października w Collegium Maius odbyła się międzynarodowa konferencja „Children’s Literature and European Identities” zorganizowana przez Zespół ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK UAM z pomocą Koła Sztuki dla Dzieci „Na Wysokiej Górze”. Nad wydarzeniem patronat honorowy objęła Jej Magnificencja Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. Była to pilotażowa konferencja międzynarodowej organizacji European Children’s Literature Research Network. Następna, jak ogłoszono na zakończenie poznańskich obrad, odbędzie się za dwa lata w Monachium.

Wydarzenie miało charakter hybrydowy, więc głosy badaczek i badaczy z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Niemiec, Węgier, Grecji, Francji, Turcji, Malty, Czarnogóry, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Czech, Finlandii, Brazylii i oczywiście z Polski wybrzmiewały w gmachu Collegium Maius zarówno na żywo, jak i za pośrednictwem platformy internetowej. Podczas sesji plenarnych oraz panelowych zaprezentowano niemal 40 referatów. Przedmiotem namysłu była nie tylko najnowsza literatura dla dzieci, ale także twórczość XX-wieczna i wcześniejsza; pisana zarówno przez dzieci, jak i dla nich. Dyskutowano o niej w kontekście istotnych problemów społecznych i politycznych (migracja, mniejszości, trauma, wojna, Brexit), środowiskowych (woda, eko-obywatelstwo), a także zagadnień semiotycznych (wizualność, transformacja tradycyjnych narracji) oraz translatorskich. Tożsamości europejskie reprezentowane oraz problematyzowane w literaturze dla dzieci okazały się więc zagadnieniem złożonym i wielopostaciowym.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania realizowanego przez Zespół ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK UAM w ramach grantu OPUS 21 Narodowego Centrum Nauki projektu Pół wieku polskiej literatury dziecięcej. Twórczość dla dzieci w kręgu władzy i produkcji kulturowej: odbiorca literatury – literatura jako odbiorca.

Dzięki instytucjom partnerskim, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Bibliotece Raczyńskich, konferencji towarzyszyły wydarzenia kulturalne: spektakl teatru „Atofri” na Scenie Wspólnej oraz oprowadzanie po bibliotece połączone z prelekcją na temat Polskiej Szkoły Ilustracji oraz wystawą prac ilustratorów do niej należących.

fot. Maja Maćkowiak-Kruczek