Data publikacji w serwisie:

Poznańscy specjaliści od prostego języka na Kongresie Efektywnej Komunikacji

Na zdjęciu scena z dużym ekranem, przy mównicy stoi starszy mężczyzna i prezentuje Narzędzie Proste Pismo.

Kongres Efektywnej Komunikacji, który w dniach 29‒30 października 2024 r. odbył się w Warszawie, to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych prostej i przyjaznej dla odbiorców komunikacji. W tym roku wystąpili na nim prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz dr inż. Tomasz Hoffmann z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Przedstawili poznański model upraszczania przekazów urzędowych, jaki udało się wypracować na podstawie porozumienia zawartego między UAM, PCSS oraz Urzędem Miasta Poznania.

Slajd z prezentacji, na którym znajduje się: logo Kongresu Efektywnej Komunikacji, poniżej napis "Uprość w Prostym Piśmie" i mniejszymi literami "Uniwersalne narzędzie do upraszczania pism w Urzędzie Miasta Poznania", a z prawej strony dwa zdjęcia z podpisami, kto się na nich znajduje: młodszy mężczyzna dr inż. Tomasz Hoffmann, Programista/PCSS, starszy mężczyzna prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek, językoznawca praktyk/specjalista ds. prostego języka.

Współpraca między trzema podmiotami rozpoczęła się w 2020 roku. W ciągu kilku lat specjaliści z WFPiK (oprócz prof. UAM dr. hab. J. Liberka również prof. UAM dr hab. Karolina Ruta-Korytowska) przeprowadzili szereg wykładów, szkoleń i warsztatów dla pracowników poznańskiego magistratu. Dzięki zdobytym doświadczeniom dwa lata temu na WFPiK utworzono pierwsze w Polsce studia o prostej polszczyźnie. Wprowadzanie nowego stylu komunikowania się z obywatelami przyspieszyło, gdy powstał specjalny program „Proste Pismo”.

Narzędzie to składa się z części korpusowej zawierającej oryginalne wersje pism urzędowych, modułu do upraszczania pism i komentowania efektów zmian, szablonów odzwierciedlających typowe struktury, słownika najczęstszych konstrukcji oficjalnych i ich skróconych ekwiwalentów oraz Poradni Prostego Języka. Bardzo ważnym elementem składowym programu jest moduł pozwalający na upraszczanie dzięki użyciu sztucznej inteligencji („Uprość z AI”). Z kolei jego głównym komponentem jest odpowiednio wytrenowany model typu LLM (Large Language Model).

Program „Proste Pismo” spotkał się z dużym zainteresowaniem na Kongresie Efektywnej Komunikacji. Jest on ciągle rozwijany, trwa trenowanie maszyny. Powołany na UAM zespół negocjacyjny pod kierunkiem Prorektora ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką prof. dr. hab. Michała Banaszaka prowadzi z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym rozmowy w sprawie wspólnej komercjalizacji tego narzędzia.