9 listopada 2024 roku po raz kolejny rozpoczęły się dwusemestralne studia podyplomowe o prostej polszczyźnie.
Uroczystość otworzył prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski, dziekan WFPiK UAM. W swoim wystąpieniu mocno podkreślił wagę edukacji prostojęzycznej w realiach kryzysu komunikacyjnego. Przypomniał studentom, że podnoszenie jakości oficjalnych przekazów jest istotne nie tylko z powodów czysto praktycznych. We wspólnocie trzeba też dbać o szczerość, prawdę i mieć świadomości odpowiedzialności za słowo.
Wykład inauguracyjny „Prosty język w Krajowej Administracji Skarbowej w świetle orzeczeń sądów administracyjnych” wygłosiła Agnieszka Ławrynowicz z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie ‒ absolwentka ubiegłorocznej edycji studiów. Przedstawiła referat bogaty w bardzo trafne obserwacje i mocno udokumentowany materiałowo. Pokazała, jak założenia ulgi językowej, wcielone w różnych pismach, przechodzą próbę oceny prawnej. Do weryfikacji dochodzi wtedy, gdy decyzje i postanowienia skarbówki, w których dokonano pewnych uproszczeń, są kwestionowane przez strony i stają się przedmiotem dociekań sądów administracyjnych. Okazuje się, że zazwyczaj sądy nie kwestionują zasadności decyzji i postanowień organów skarbowych tylko dlatego, że podstawy prawne przeniesiono w nich na koniec pisma bądź zastosowano w nich bardziej przyjazne formy adresatywne. W uzasadnieniach do 40 zbadanych przez A. Ławrynowicz wyroków sąd tylko kilka razy zdyskwalifikował decyzje skarbówki. W pozostałych przypadkach uznał, że zabiegi ułatwiające zrozumienie pisma nie wypaczyły istoty rzeczy. Ten niezwykle interesujący referat ukaże się niebawem w przygotowywanym tomie naukowym.
Kolejne zajęcia ‒ bardzo praktyczne i warsztatowe „Pisanie tekstów prostym językiem” – poprowadziła prof. UAM dr hab. Karolina Ruta-Korytowska z Instytutu Filologii Polskiej.
Studia o prostej polszczyźnie zakończą się w połowie czerwca 2025 roku. Finał będzie miał formę konferencji, na której studenci przedstawią prace dyplomowe.