10 października odbyło się w Warszawie VI Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”. Zorganizowało je Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To bardzo ważna cykliczna konferencja, na której spotykają się przedstawiciele centralnych i regionalnych instytucji, aby rozważać problemy związane z upowszechnianiem komunikacji oficjalnej, która jest zrozumiała i spaja wspólnotę.
Na początku konferencji głos zabrał Wojciech Kijowski, dyrektor generalny w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a następnie Anita Noskowska-Piątkowska, Szefowa Służby Cywilnej. Najważniejszą częścią tego spotkania było przedstawienie dokonań różnych podmiotów instytucjonalnych, które wprowadzają standard prostego języka. Poznański ośrodek naukowy i samorządowy reprezentował Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Urząd Miasta Poznania. Wspólny referat o poznańskim modelu upraszczania języka urzędowego przedstawili Michał Łakomski, dyrektor Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP i Tomasz Hoffmann z PCSS, wspierani przez prof. UAM dr. hab. Jarosława Liberka.
Istotą wielkopolskiego pomysłu na optymalizację komunikacji jest prowadzona w trójkącie praca u podstaw. Dzięki niej udało się nie tylko przeprowadzić wiele szkoleń i warsztatów dla pracowników magistratu, ale również stworzyć „Proste Pismo” ‒ specjalny program, który działa jak baza pism, słownik konstrukcji skomplikowanych i zamienników prostych, zbiór szablonów, korektor, automatyczny upraszczacz. Jest on dodatkowo wyposażony w poznański odpowiednik Chata GPT, co pozwala przekształcać teksty z pomocą sztucznej inteligencji (krótki film o programie znajduje się na stronie PCSS: https://www.pcss.pl/proste-pismo-szybkie-i-latwe-tworzenie-dokumentow/). Novum programu jest działająca na WFPiK „Poradnia Prostego Języka”, czyli bezpośredni kanał konsultacyjny między urzędnikami a specjalistami z UAM.
Bardzo ważnym „czwartym wierzchołkiem poznańskiego trójkąta” są bardzo praktyczne i zdalne studia podyplomowe „Prosty język w instytucjach publicznych”.
Poznański model upraszczania języka urzędowego spotkał się na Forum Prostego Języka z bardzo pozytywnymi ocenami. To silna zachęta do dalszej pracy. Magistrantki naszego Wydziału, p. Paulina Poniatowska i p. Sandra Kaczmarek, trenują pod okiem prof. UAM dr hab. Karoliny Ruty-Korytowskiej i prof. UAM dr. hab. Jarosława Liberka sztuczną inteligencję. Doskonalimy „Proste Pismo”, aby stworzyć jeszcze lepsze narzędzie do edukowania prosto piszących urzędników.