Początek współpracy wiąże się z inicjatywą Urzędu Miasta Poznania. Jak za każdym dobrym pomysłem, również i za tym stali nie tylko przekonani przez kogoś decydenci, ale również ci entuzjaści, którzy tych decydentów przekonali. Wprawdzie idea prostego języka jest znana od dłuższego czasu, ale zapaleńcy zawsze są potrzebni, by ją upowszechniać.
Z grona zapaleńców magistratu na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej pojawiła się najpierw, jesienią 2019 roku, p. Anna Kołtek, wspierana od początku przez p. Beatę Skrzypczak i p. Michała Łakomskiego (dyrektora Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP). I prof. Jarosław Liberek dał się przekonać. Pierwszy cykl wykładów i warsztatów rozpoczął się w czerwcu 2020 roku, potem nastąpił też etap II i wreszcie III, który zakończył się 2023 roku. Od wiosny 2021 roku w prowadzenie szkoleń i warsztatów włączyła się prof. Karolina Ruta-Korytowska. Ponieważ UMP od dawna współpracuje z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, więc niejako naturalną koleją rzeczy do obsługi informatycznej działań prostujących język urzędowy włączono również i tego doświadczonego partnera. W listopadzie 2020 roku doszło oficjalnie do podpisania umowy, którą sygnowali: ze strony Urzędu Miasta Poznania ‒ sekretarz Stanisław Tamm, ze strony Uniwersytetu im. A. Mickiewicza ‒ rektor, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, ze strony Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ‒ dyrektor, dr inż. Cezary Mazurek.
Zgodnie z umową strony zobowiązały się do zgodnego uczestniczenia w dobrym dziele upraszczania urzędowej komplikacji ‒ oczywiście każda w zakresie odpowiadającym swoim kompetencjom i możliwościom. UMP wniósł dostęp do przeogromnych zasobów tekstowych i doświadczenie swoich pracowników, którzy zawsze służyli i służą radą, UAM ‒ metodologię i filologiczne kompetencje umożliwiające analizę pism, PCSS ‒ narzędzia cyfrowe pomagające uporządkować i uprościć różne słowne przerosty. Bodaj najważniejszym efektem współpracy stała się Baza Tekstów Urzędowych, funkcjonująca obecnie jako program „Proste Pismo”.
Trójkąt UMP ‒ UAM ‒ PCSS to przykład użytecznej społecznie współpracy między instytucją publiczną, uczelnią kształtującą metody i koncepcje oraz podmiotem, który potrafi opracować praktyczne narzędzia cyfrowe. Wszystko po to, by służący obywatelom urząd działał lepiej.
Jarosław Liberek, 5 lipca 2023 r.