Wykładowcy studiów podyplomowych „Prosty język w instytucjach publicznych”, prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek i prof. UAM dr hab. Karolina Ruta-Korytowska, uczestniczyli w dniach 26‒27 października 2023 roku w Kongresie Efektywnej Komunikacji. To ważne spotkanie naukowców i praktyków zostało zorganizowane na Uniwersytecie Warszawskim przez Fundację Języka Polskiego. Było poświęcone takim kwestiom, jak prosty język, łatwy język (tzw. ETR) i dostępność informacyjno-komunikacyjna, ale nie ulega wątpliwości, że najważniejsza była prosta polszczyzna w sferze oficjalnej.
W dniu poświęconym na dyskusje odbyła się debata „Jak stać się specjalistą od prostego języka i wejść na prostojęzyczny rynek pracy”. Do udziału w niej zaproszono kierowników studiów podyplomowych z zakresu prostej polszczyzny: prof. dr hab. Dorotę Zdunkiewicz-Jedynak (kierowane przez nią studia rozpoczęły się w tym roku na Wydziale Polonistyki UW) i prof. J. Liberka (poznańska podyplomówka ruszyła w ubiegłym roku na naszym Wydziale). Debatujący językoznawcy rozważali między innymi takie kwestie:
- Kim jest specjalista od prostego języka?
- Jakie umiejętności i jaką wiedzę ma taka osoba?
- Czy można już mówić o takich stanowiskach pracy?
- Jak zostać specjalistą od prostego języka?
- Co oferują nam uczelnie wyższe w kontekście prostego języka?
- Jakie są krótsze, pozauniwersyteckie drogi dojścia do kompetencji z zakresu prostego języka?
- Dlaczego warto pomyśleć o karierze specjalisty od prostego języka?
Dla wszystkich tych, którzy odpowiadają na swoich uczelniach za ofertę podyplomową są to niebagatelne kwestie, które należy też widzieć w kontekście uwarunkowań okołouniwersyteckich. Zanim na UAM i UW powstały studia o prostej polszczyźnie, rynek usług z tego zakresu był już częściowo ukształtowany. W związku z tym edukacja uniwersytecka musi być szczególnie precyzyjnie prowadzona. Prof. D. Zdunkiewicz-Jedynak i prof. J. Liberek zdecydowali, że w tej sprawie należy się regularnie spotykać i dyskutować, by prosty język był uczony z zachowaniem odpowiednich standardów. Dodatkowo prof. J. Liberek podkreślił, że mimo pewnych niesprzyjających okoliczności nie brakuje w wielu środowiskach zawodowych ludzi autentycznie zaangażowanych w szerzenie idei prostej polszczyzny. Jego zdaniem właśnie takie osoby zgłaszają się do Poznania na studia podyplomowe. Z ich doświadczeń należy w dużym stopniu korzystać.
Podczas Kongresu doszło do kilku spotkań, które oprócz tego, że były bardzo sympatyczne, można też uznać za znaczące, gdyż potwierdzają zainteresowanie poznańskich studentów problemami prostej polszczyzny. Wykładowcy z UAM spotkali podczas obrad p. Elizę Zwolińską (napisała bardzo dobrą pracę dyplomową, w której uprościła tekst własnej organizacji) i p. Patrycję Boćkowską (otworzyła konferencję kończącą studia bardzo dobrym i bardzo dobrze wygłoszonym referatem) ‒ absolwentki studiów podyplomowych „Prosty język w instytucjach publicznych” rocznika 2022‒2023. Na Kongresie dał się też spotkać p. Jakub Krzywolak, tegoroczny student. Niestety, nie wszystkie spotkania udało nam się udokumentować fotograficznie, ale i tak zachęcamy do obejrzenia zdjęć.