Data wydarzenia: -

Dni "Eneidy" w ramach światowego Festiwalu "Eneidy"

Biblioteka Raczyńskich, Instytut Filologii Klasycznej UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na Dni Eneidy.

W dniach 23-24 marca w Auli Lubrańskiego (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1) będzie się odbywać międzynarodowa konferencja naukowa Arma virumque. Vergil’s Aeneid and Its Reception”. Obrady rozpoczną się 23 marca o godz. 9.00, a 24 marca o godz. 10.30. Program konferencji dostępny jest tutaj.

23 marca o godz. 19.00 podczas koncertu w Auli Lubrańskiego zostaną zaprezentowane wybrane fragmenty oper: Francesco Cavalli, La Didone (1640) oraz Henry Purcell, Dido and Aeneas (1689).

Wykonawcy:

Marta Krysiak – sopran

Anna Sygulska – mezzosopran

Mateusz Stróżyński – baryton

Zespół Très Animé pod kierunkiem Dagmary Tyrchy

24 marca o godz. 9.00 w Salonie Mickiewicza, Collegium Maius UAM (ul. Fredry 10, IV p.) odbędzie się międzynarodowe czytanie fragmentów Eneidy z udziałem studentów Instytutu Filologii Klasycznej UAM (pod kierunkiem prof. UAM dr. Piotra Stępnia). Poemat Wergiliusza zabrzmi w dziesięciu językach: łacińskim, włoskim, angielskim, polskim, niemieckim, arabskim, tureckim, malajalam, norweskim, fińskim.

24 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Raczyńskich rozpocznie się publiczne czytanie Eneidy. Wykład wstępny pt. Filmowe wersje „Eneidy” wygłosi prof. UAM dr hab. Radosław Piętka. Wybrane fragmenty eposu Wergiliusza zaprezentują wykładowcy Instytutu Filologii Klasycznej UAM (pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej) oraz aktorzy teatru studenckiego „Sfinga” (pod kierunkiem dr. Łukasza Bergera). Oprawa muzyczna: Paweł Drozdowski.

Wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa Eneida naszych przodków przygotowana przez prof. dr. hab. Piotra Beringa, podczas której zostaną zaprezentowane fotografie i skany rękopisów oraz starodruków poematu Wergiliusza (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1).