Data wydarzenia: -

Fyrtel Asów. Aseksualność w (pop)kulturze

Zapraszamy na nowe wyjątkowe wydarzenie kulturalne na mapie Poznania organizowane przez Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM: Fyrtel Asów. Aseksualność w (pop)kulturze!

Aseksualność nie bez powodu nazywana jest „orientacją niewidzialną”. Pomimo wzrostu powszechnej świadomości na temat nieheteronormatywności, spektrum aseksualności wciąż pozostaje orientacją pomijaną w dyskursie i niedoreprezentowaną w mediach. Czas na zmianę!

Celem Fyrtla Asów jest zwiększenie widoczności osób aseksualnych w przestrzeni społeczno-kulturowej i zburzenie mitów narosłych wokół niej przez lata. Gościniami naszego wydarzenia będą osoby eksperckie znające spektrum aseksualności od podszewki. Zorganizowany zostanie również pokaz docenionego przez festiwalową publiczność dokumentu Aseksualni, jednego z nielicznych filmów poruszających temat „czwartej orientacji”.

Najważniejsza jest dla nas inkluzywność i rzetelna wiedza, którą uczestnicy punktów programu będą mieli okazję posiąść. Wstęp na wszystkie wydarzenia Fyrtla Asów jest darmowy.

Program:

Dzień pierwszy – 1.06 czwartek:

  • Niewidzialna orientacja – godz. 15:00-17:00, Sala Audiowizualna Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Spotkanie z Anną Niemczyk, psycholożką i autorką książki Aseksualność. Czwarta orientacja (2020), połączone z projekcją filmu Aseksualni (2017, reż. Oli Isaac) i otwartą dyskusją. Na to wydarzenie obowiązują zapisy.

Dzień drugi – 2.06 piątek:

  • Nie tylko Todd. Reprezentacja osób aseksualnych w anglojęzycznych serialach – godz. 16:00-17:00, Sala Teatralna Collegium Maius UAM. Wykład autorstwa studentki Magdaleny Salamon poświęcony widoczności osób w spektrum aseksualności.
  • Aseksualność w dymkach ujęta – godz. 17:30-19:00, Sala Teatralna Collegium Maius UAM. Spotkanie z Aleksandrą Herzyk, aseksualną autorką komiksu Wolność albo śmierć (2022).

Zapraszamy!