Data wydarzenia:

Nokturn – od zmierzchu do brzasku

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w wyjątkowym spotkaniu: „Nokturn – od zmierzchu do brzasku”.

Kiedy? 13 maja 2022 roku, rozpoczęcie wydarzenia: godz. 18:00.

Gdzie? Collegium Maius, ul. Fredry 10, 61–701 Poznań.

Celem spotkania jest próba rekonstrukcji rozmaitych znaczeń zjawiska nokturnu i związanych z nim zagadnień – poetyckich, malarskich, filmowych i muzycznych. Czy nokturn to obraz przestawiający mroczną scenę – bez światła? Do jakich sensów odwołują się utwory sztuk pięknych, odzwierciedlające fantastyczną atmosferę czasu po zachodzie słońca? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania, przestrzeń Collegium Maius przeobrazi się w scenę nocnej wędrówki, której uczestnicy, przekraczając granicę między dniem a wieczorem, odwiedzą poszczególne strefy nocy (szarej godziny, księżyca, snu, grozy oraz brzasku), wyposażeni w książeczkę z zadaniami konkursowymi.  Na zwycięzców czekają nagrody.

Projekt znalazł się na liście zwycięskich projektów konkursu FUND_AKCJA 2022.

Program wydarzenia:

Strefa szarej godziny

1. prof. dr hab. Radosław Okulicz-Kozaryn (UAM), Niezwykła szara godzina

2. dr Arkadiusz Krawczyk (MNP), Pod osłoną nocy? Malarskie zmagania Grottgera z nokturnem

Strefa księżycowa

1. dr hab. Michał Haake, prof. UAM, Księżyc – od dagerotypu do Jacka Malczewskiego. O największych księżycach w kulturze II połowy XIX w.

2. mgr Aleksandra Białek-Borsuk (UAM), Księżyc i kino. Motywy lunarne w filmie niemym

3. mgr Aleksandra Sikorska-Krystek (UAM), Bogactwo lunarnej wyobraźni. Słówko o księżycu w poezji

Strefa snu

1. prof. dr hab. Tomasz Sobieraj (UAM),  O nocy romantycznej. Dopowiedzenie

2. mgr Krzysztof Prabucki (UAM), mgr Ireneusz Woźnica (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu), Oniryzm w poezji Młodej Polski.

3. mgr Anastazja Żak (UAM), Utkane ze snu – warsztaty teatralne

Strefa grozy

1. dr hab. Marek Wedmann, prof. UAM, „Skąd się biorą nocne zmory?” Przypadek Howarda P. Lovecrafta

2. dr Rozalia Wojkiewicz, „Lecz pozwól wieść niegodny krok w klasztornej nawy szary mrok”. Słowo  o literackim gotycyzmie

3. mgr Klaudia Ataman, Literacki wampiryzm

4. Zuzanna Kaczmarek (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Song Miny: „Proszę nie każ mi kochać” z musicalu Dracula F. Wildhorna.

5. Tomasz Raczkiewicz (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Song Draculi: „Tylko Ty” z musicalu Dracula F. Wildhorna

6. Zuzanna Kaczmarek (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Tomasz Raczkiewicz (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu), Duet Upiora i Christine z „Upiora w operze” A.L. Webbera.

Strefa brzasku

1. dr hab. Małgorzata Okulicz-Kozaryn, prof. UAM, U schyłku nocy. Brzask w literaturze Młodej Polski.

2. Cecylia Duhamel (UAM), Jerzego Ficowskiego „Zmierzch o świcie”.

3. Wręczenie nagród.

Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do czwartku 5 maja 2022 roku na adres e-mail: rozalia.wojkiewicz@amu.edu.pl