Data wydarzenia:

Seminarium naukowe "Józef Hen. Nowolipie i dalej. W wigilię 100-lecia urodzin"

Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru emet” serdecznie zaprasza na seminarium Józef Hen. Nowolipie i dalej. W wigilię 100-lecia urodzin, które odbędzie się 7 listopada 2023, na platformie ZOOM (poniżej znajdą Państwo link do spotkania).

Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniami, przysłuchiwania się oraz rozmowy. Spotkanie pozostanie otwarte przez cały czas jego trwania.

Program seminarium:

9.30 – powitanie Gości oraz Referentek i Referentów

9.45 - otwarcie obrad [prodziekan ds. nauki prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk]

Sesja przedpołudniowa 10.00 – 13.30 [prowadzi prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk]

• Piotr Paziński, Nowolipie. Próba rekonstrukcji pejzażu
  • Marcin Wyrembelski (Uniwersytet we Florencji),Wokół sceny założycielskiej Józefa Hena
  • Tomasz Nierychły (Uniwersytet Wrocławski), Pośród przekształcających liter. Próba biografii „ja” z biografii „Ja, Michał z Montaigne”
  • Katarzyna Kuczyńska-Koschany (UAM), Autobiografia żydowska rozsypana: Hen
  • Mikołaj Jazdon (UAM), Marek Kaźmierczak (UAM), Scenariusz jako upominanie się o rzeczywistość (straty) - Józef Hen przepisany przez znaki. Uwagi na przykładzie filmu "Kwiecień" (1961)

Sesja popołudniowa 15.00 – 18.30 [prowadzi prof. Alina Molisak]

• Marta Tomczok (UŚ), "Za dzień, za dwa, za noc", czyli "Toast" raz jeszcze
  • Joanna Roszak (IS PAN), Listy nieobecności Józefa Hena i Hanny Krall
  • Przemysław Raczyk (UAM),Odsłanianie obrazu Towarzystwa Jezusowego w narracjach historycznych Józefa Hena: „Crimen” i „Mój przyjaciel król” - analiza porównawcza
  • Julita Semrau (UAM), Historia jednego zbrodzienia. „Kłopot z psem” Józefa Hena a świadectwa więźniów i więźniarek KL Auschwitz
  • Michalina Pohl (UAM), ‘Wolna przestrzeń’, ‘nasza drużyna’ oraz zabawa w wojnę i pokój. O „Bitwie o Kozi Dwór” Józefa Hena

Zamknięcie i podsumowanie obrad

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania.

Identyfikator spotkania: 995 6282 7281
Kod dostępu: Hen