Zakład Literatur Południowosłowiańskich IFS UAM oraz Institute of Advanced Studies in Social Sciences and Humanities zapraszają na kolejny wykład z cyklu „Pamięć kulturowa Bałkanów”, który odbędzie się hybrydowo w czwartek 20 czerwca 2024 o godz. 17.00 w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius oraz MS Teams.
Prelegentem będzie prof. dr Sanjin Kodrić z Uniwersytetu w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina). Tytuł wykładu: „East and West – heart and mind”. Interculturality and cultural memory in modern literature, culture and society of Bosnia and Herzegovina. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim.
Zapraszamy!
Cykl wykładów „Pamięć kulturowa Bałkanów” finansowany jest w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Prof. dr Sanjin Kodrić (Sarajewo, 1978) jest prezesem Bośniackiej Wspólnoty Kulturalnej „Odrodzenie” oraz profesorem zwyczajnym literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej oraz teorii literatury w Katedrze Literatury Narodów Bośni i Hercegowiny Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Sarajewie.
Na macierzystym wydziale jest także przewodniczącym Rady Studiów Doktoranckich w zakresie literatury narodów Bośni i Hercegowiny, był także kierownikiem Katedry Literatury Narodów Bośni i Hercegowiny oraz kierownikiem Instytutu Literatury oraz Centrum Badań Naukowych i Działalności Zawodowej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Sarajewie, będąc profesorem wizytującym lub na zaproszenie, wykładał na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich na kilku uniwersytetach w Bośni i Hercegowinie oraz za granicą. Szczególnie interesuje się najnowszą literaturą boszniacką i bośniacko-hercegowińską (XIX i XX w.) oraz historią kultury Bosznikaów oraz Bośni i Hercegowiny, a także teorią historii literatury oraz współczesnymi teoriami literackimi i kulturowymi. Jest autorem ponad 100 prac naukowych i licznych prac specjalistycznych opublikowanych w Bośni i Hercegowinie oraz za granicą, a także sześciu autorskich książek naukowych, np. : Studije iz kulturalne bosnistike (Književnoteorijske i književnohistorijske teme) Slavistički komitet, Sarajevo, 2018, Bošnjačka i bosanskohercegovačka književnost (Književnoteorijski i književnohistorijski aspekti određenja književne prakse u Bosni i Hercegovini) Dobra knjiga, Sarajevo, 2018, Kako su Bošnjaci vidjeli muslimanski Orijent i evropski Zapad (Kulturalno-imagološke, studije iz bošnjačke i bosanskohercegovačke književnosti) Dobra knjiga, Sarajevo, 2018.
Redagował lub współredagował ponad 30 książek i antologii oraz wydania literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej. Jest/był uczestnikiem lub kierownikiem ponad 50 krajowych i międzynarodowych badań naukowych oraz innych projektów, organizował lub brał udział w organizacji ponad 40 krajowych i międzynarodowych spotkań naukowych, a także brał udział w ponad 100 spotkaniach naukowych w kraju i za granicą.
Poza różnorodną krajową i zagraniczną działalnością naukową, akademicką i zawodową, jest redaktorem naczelnym i przewodniczącym Zespołu Redakcyjnego wydania Boszniacka Literatura w 100 książkach, założycielem i redaktorem naczelnym Studia Bosniaca, jest także jednym z współautorów Ortografii języka bośniackiego opublikowanej przez Instytut Studiów Bośniackich Bośniackiej Wspólnoty Kulturalnej „Odrodzenie”. Jest także członkiem kierownictwa Bośniackiego Towarzystwa Filologicznego, gdzie jest (współ)redaktorem działu literackiego w Radzie Redakcyjnej czasopisma Pismo i materiałów konferencyjnych Sarajewskich Spotkań Filologicznych, a także był jednym z założycieli i zastępcą przewodniczącego Komitetu Slawistycznego w Bośni i Hercegowinie, gdzie był także kierownikiem Wydziałów Literatury i Kulturoznawstwa oraz redaktorem biblioteki Studiów Bośniackich i materiałów konferencyjnych Kongresu Słowiańskiego Bośni i Hercegowiny w dziedzinie literatury i kultury. Jest członkiem rad redakcyjnych, newsroomów i/lub rad naukowych kilku innych czasopism naukowych w Bośni i Hercegowinie oraz za granicą (Rocznik BZK „Preporod”, Bosnian Studies, Bosnistika plus, Philological Studies, Południowosłowiańskie Zeszyty Naukowe, Poznańskie Studia Slawistyczne, Slavica Lodziensia, Univerzitetska Misao i in.), a także członkiem Komisji Badań Porównawczych Literatur Słowiańskich przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz kilku innych krajowych i zagranicznych organizacji naukowych i akademickich.
Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień za swoją pracę naukową, akademicką i kulturalną, w tym przyznanego mu Medalu „Hasan Kaimija” za najlepszą książkę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych opublikowaną w 2017 i 2018 roku w Bośni i Hercegowinie za książkę Bošnjačka i bosanskohercegovačka književnost (Književnoteorijski i književnohistorijski aspekti određenja književne prakse u Bosni i Hercegovini).