Data wydarzenia:

Wykład prof. dra Sanjina Kodricia: „East and West – heart and mind”. Interculturality and cultural memory in modern literature, culture and society of Bosnia and Herzegovina

Zakład Literatur Południowosłowiańskich IFS UAM oraz Institute of Advanced Studies in Social Sciences and Humanities zapraszają na kolejny wykład z cyklu „Pamięć kulturowa Bałkanów”, który odbędzie się hybrydowo w czwartek 20 czerwca 2024 o godz. 17.00 w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius oraz MS Teams.

Prelegentem będzie prof. dr Sanjin Kodrić z Uniwersytetu w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina). Tytuł wykładu: „East and West – heart and mind”. Interculturality and cultural memory in modern literature, culture and society of Bosnia and Herzegovina. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim.

Zapraszamy!

Cykl wykładów „Pamięć kulturowa Bałkanów” finansowany jest w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Prof. dr Sanjin Kodrić (Sarajewo, 1978) jest prezesem Bośniackiej Wspólnoty Kulturalnej „Odrodzenie” oraz profesorem zwyczajnym literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej oraz teorii literatury w Katedrze Literatury Narodów Bośni i Hercegowiny Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Sarajewie.

Na macierzystym wydziale jest także przewodniczącym Rady Studiów Doktoranckich w zakresie literatury narodów Bośni i Hercegowiny, był także kierownikiem Katedry Literatury Narodów Bośni i Hercegowiny oraz kierownikiem Instytutu Literatury oraz Centrum Badań Naukowych i Działalności Zawodowej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Sarajewie, będąc profesorem wizytującym lub na zaproszenie, wykładał na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich na kilku uniwersytetach w Bośni i Hercegowinie oraz za granicą. Szczególnie interesuje się najnowszą literaturą boszniacką i bośniacko-hercegowińską (XIX i XX w.) oraz historią kultury Bosznikaów oraz Bośni i Hercegowiny, a także teorią historii literatury oraz współczesnymi teoriami literackimi i kulturowymi. Jest autorem ponad 100 prac naukowych i licznych prac specjalistycznych opublikowanych w Bośni i Hercegowinie oraz za granicą, a także sześciu autorskich książek naukowych, np. : Studije iz kulturalne bosnistike (Književnoteorijske i književnohistorijske teme) Slavistički komitet, Sarajevo, 2018, Bošnjačka i bosanskohercegovačka književnost (Književnoteorijski i književnohistorijski aspekti određenja književne prakse u Bosni i Hercegovini) Dobra knjiga, Sarajevo, 2018, Kako su Bošnjaci vidjeli muslimanski Orijent i evropski Zapad (Kulturalno-imagološke, studije iz bošnjačke i bosanskohercegovačke književnosti) Dobra knjiga, Sarajevo, 2018.

Redagował lub współredagował ponad 30 książek i antologii oraz wydania literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej. Jest/był uczestnikiem lub kierownikiem ponad 50 krajowych i międzynarodowych badań naukowych oraz innych projektów, organizował lub brał udział w organizacji ponad 40 krajowych i międzynarodowych spotkań naukowych, a także brał udział w ponad 100 spotkaniach naukowych w kraju i za granicą.

Poza różnorodną ​​krajową i zagraniczną działalnością naukową, akademicką i zawodową, jest redaktorem naczelnym i przewodniczącym Zespołu Redakcyjnego wydania Boszniacka Literatura w 100 książkach, założycielem i redaktorem naczelnym Studia Bosniaca, jest także jednym z współautorów Ortografii języka bośniackiego opublikowanej przez Instytut Studiów Bośniackich Bośniackiej Wspólnoty Kulturalnej „Odrodzenie”. Jest także członkiem kierownictwa Bośniackiego Towarzystwa Filologicznego, gdzie jest (współ)redaktorem działu literackiego w Radzie Redakcyjnej czasopisma Pismo i materiałów konferencyjnych Sarajewskich Spotkań Filologicznych, a także był jednym z założycieli i zastępcą przewodniczącego Komitetu Slawistycznego w Bośni i Hercegowinie, gdzie był także kierownikiem Wydziałów Literatury i Kulturoznawstwa oraz redaktorem biblioteki Studiów Bośniackich i materiałów konferencyjnych Kongresu Słowiańskiego Bośni i Hercegowiny w dziedzinie literatury i kultury. Jest członkiem rad redakcyjnych, newsroomów i/lub rad naukowych kilku innych czasopism naukowych w Bośni i Hercegowinie oraz za granicą (Rocznik BZK „Preporod”, Bosnian Studies, Bosnistika plus, Philological Studies, Południowosłowiańskie Zeszyty Naukowe, Poznańskie Studia Slawistyczne, Slavica Lodziensia, Univerzitetska Misao i in.), a także członkiem Komisji Badań Porównawczych Literatur Słowiańskich przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz kilku innych krajowych i zagranicznych organizacji naukowych i akademickich.

Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień za swoją pracę naukową, akademicką i kulturalną, w tym przyznanego mu Medalu „Hasan Kaimija” za najlepszą książkę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych opublikowaną w 2017 i 2018 roku w Bośni i Hercegowinie za książkę Bošnjačka i bosanskohercegovačka književnost (Književnoteorijski i književnohistorijski aspekti određenja književne prakse u Bosni i Hercegovini).