Data wydarzenia: -

Wystawa „Wolę być czytelniczką wierszy cudzych niż własnych... Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w listach i wyklejankach”

Mam niezwykłą przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Wolę być czytelniczką wierszy cudzych niż własnych... Historia znajomości Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa w listach i wyklejankach”, która już 4 grudnia zostanie zaprezentowana w holu głównym Collegium Maius.

Wystawę przygotowaliśmy z okazji obchodów Roku Wisławy Szymborskiej. Składa się z wieloformatowych plansz w języku polskim i języku niemieckim, na których przedstawione są wybrane materiały przechowywane w Archiwum im. Karla Dedeciusa w Collegium Polonicum w Słubicach (wyklejanki, fragmenty listów, pamiątkowe dokumenty z uroczystości literackiej Nagrody Nobla). Dodatkowo niektóre cytaty z prezentowanej korespondencji poetki i jej tłumacza umieszczone są na tkaninach wkomponowanych w całość instalacji. Zapoznanie się z tymi chronologicznie ułożonymi dokumentami daje możliwość prześledzenia rozwoju ich znajomości, ale także recepcji twórczości Wisławy Szymborskiej w Niemczech. Wystawa powstała dzięki współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a zgody na wykorzystanie korespondencji udzieliły Fundacja im. Karla Dedeciusa oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej, która objęła nasz projekt swoim patronatem. Do stworzenia tytułowej planszy oraz plakatu wykorzystano portrety Wisławy Szymborskiej i Karla Dedeciusa wykonane przez Elżbietę Lempp i Adama Czerneńko.

Serdecznie zapraszam Państwa również do uczestniczenia w otwarciu naszej wystawy, które odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12.00.

dr Ksymena Filipowicz-Tokarska