Data wydarzenia:

X studencko-doktorancka konferencja naukowa „Słowianie, my lubim... muzykę!”

Koło Naukowe Slawistów i Bałkanistów przy Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w X studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Słowianie, my lubim... muzykę!”, która odbędzie się 7 czerwca 2024 roku na naszym Wydziale.

Do wzięcia udziału w X studencko-doktoranckiej konferencji naukowej z cyklu „Słowianie, my lubim…” zapraszamy studentów/studentki i doktorantów/doktorantki, którzy chcieliby przedstawić efekty własnych studiów, badań, zainteresowań i pasji związanych z krajami słowiańskimi. Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z muzyką w świecie słowiańskim. Pragniemy, aby nasza konferencja miała charakter interdyscyplinarny, stanowiąc okazję do spotkania zarówno filologów (językoznawców, literaturoznawców), jak i badaczy/badaczek zajmujących się kulturą, antropologią, socjologią, historią, religioznawstwem, politologią czy muzykologią.

Zamysłem organizatorów jest ukazanie relacji pomiędzy muzyką a innymi sferami codzienności Słowian. Interesować nas będzie także problematyka związana z obecnością muzyki w historii i współczesności na słowiańskim obszarze kulturowym. Jako główne zakresy badawcze proponujemy następujące pola:

• kultura i media (muzyka a media, piosenka w słowiańskiej kulturze popularnej, muzyka w literaturze i innych tekstach kultury, muzyka jako dziedzina sztuki, gatunki i style w muzyce słowiańskiej);
  • język (terminologia związana z muzyką w językach słowiańskich, język muzyków i piosenkarzy, pojęcia i frazeologizmy związane z muzyką w języku codziennym Słowian, nazwy instrumentów, nazwy zespołów muzycznych i tytuły piosenek);
  • społeczeństwo (piosenka jako narzędzie propagandy, rola muzyki w tożsamości narodowej i regionalnej, sylwetki kompozytorów i piosenkarzy, muzyka i piosenka jako nośnik pamięci);
  • tradycja i historia (antropologia; etnografia; muzyka ludowa, rozwój i historia muzyki, piosenka w czasie konfliktów zbrojnych).

Udział w konferencji jest bezpłatny. Referaty można wygłaszać we wszystkich językach słowiańskich oraz po angielsku. Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym, za pomocą platformy MS Teams. Wszyscy uczestnicy/uczestniczki, którzy/które wygłoszą referaty, otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w konferencji w formie skanu. Przewidziana jest publikacja prac w wydanej po spotkaniu, recenzowanej publikacji.

Zgłoszenia na konferencję należy nadsyłać do 5 maja 2024 roku na adres slowianiemylubimmuzyke@gmail.com. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, stopień naukowy (bez stopnia/lic./mgr), afiliację, temat referatu oraz jego abstrakt (600-1000 znaków ze spacjami). Do dnia 17 maja br. otrzymają Państwo informację zwrotną o przyjęciu do udziału w konferencji.

Opiekunowie naukowi:
prof. UAM dr hab. Patryk Borowiak

Organizatorzy:
Koło Naukowe Slawistów i Bałkanistów UAM

Wszelkie informacje i pytania prosimy kierować na adres slowianiemylubimmuzyke@gmail.com.