Odnowienie doktoratu Profesora Jerzego Danielewicza

4 kwietnia br. wybitny polski filolog klasyczny i wieloletni (z wyboru, jak sam zauważył) pracownik Instytutu Filologii Klasycznej UAM Profesor dr hab. Jerzy Danielewicz został wyróżniony uroczystym odnowieniem doktoratu.

Jest to najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać uniwersytet własnemu pracownikowi. Uroczystość była pierwotnie planowana na rok 2020, jednak sytuacja epidemiczna zmusiła do przełożenia jej w czasie. Tym razem święto akademickie zbiegło się z osiemdziesiątą rocznicą urodzin Profesora.

W trakcie uroczystości, której przewodniczyła J.M. Rektor Profesor Bogumiła Kaniewska, okolicznościową laudację wygłosiła Profesor Krystyna Bartol, najwybitniejsza uczennica Jubilata. Spośród osób zabierających głos wypada wspomnieć Dziekana naszego Wydziału Profesora Tomasza Mizerkiewicza, czy Przewodniczącego Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Profesora Kazimierza Ilskiego z Wydziału Historii UAM. Jednak największe wrażenie - bez wątpienia - wywarło przemówienie "nowo kreowanego" Doktora bogate we wspomnienia i honorujące jego akademickich Mistrzów.

Plurimos annos Panie Profesorze!

tekst: prof. Piotr Bering/Instytut Filologii Klasycznej UAM

fot. Przemysław Stanuła/Biuro Prasowe UAM