Data wydarzenia:

Kolejni absolwenci studiów podyplomowych o prostym języku

Wszystkie informacje z plakatu znajdują się w treści komunikatu.

Drugi rok studiów podyplomowych „Prosty język w instytucjach publicznych” zbliża się z dużym sukcesem do końca. Podsumowaniem edukacji będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, konferencja studencka, którą organizujemy 8 czerwca w Collegium Maius, w Salonie Mickiewicza. Absolwenci studiów pokażą, jak prostuje się ścieżki komunikacji w ich firmach (a są to duże firmy, np. banki, urzędy skarbowe, urzędy wojewódzkie, marszałkowskie itp.). Będzie też o dostępności i o ETR. Program znajduje się tutaj.

Studia prowadziliśmy we współpracy z Urzędem Miasta Poznania (i pod patronatem Prezydenta), dzięki czemu mogliśmy korzystać z różnych potrzebnych nam materiałów i ze specjalnego programu „Proste Pismo”, niezwykle pomocnego w półautomatycznym i automatycznym upraszczaniu tekstów. Program stworzyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które wspomaga nas informatycznie.

Zajęcia były prawie wyłącznie praktyczne. Warsztaty, ćwiczenia, zadania (również domowe), ciągłe sprawdzanie, porównywanie, dyskutowanie i odpytywanie, bo nawet jak ktoś chciał się schować za ekranem, to i tak był wzywany przed ekran (jak to podczas edukacji zdalnej). Dzięki temu udało się wykształcić specjalistów, którzy będą umieli z jednej strony tworzyć teksty zgodne z regułami prostej polszczyzny, z drugiej zaś weryfikować inne teksty w taki sposób, aby były one zrozumiałe.

Jaki problem merytoryczny ujawnił się najbardziej? Odpowiednie wyważenie proporcji między zdroworozsądkową potocznością i stylem potocznym a normatywnością. W czasie rozważań nad konkretnymi tekstami okazywało się niejednokrotnie, że język urzędowy powinien w większym stopniu naśladować język ogólny, szczególnie jego wariant pisany, nie zaś język potoczny. Potoczność może być brana pod uwagę, ale nie w sposób bezkrytyczny, bo potoczność to również chaotyczność i nienormatywność i należy z niej umiejętnie korzystać. Często ważniejsze jest zdroworozsądkowe myślenie, niż potoczne pisanie.

A co z normatywnością? Cóż, trzeba po pierwsze traktować normę jako fakt obiektywny fundowany na uzusie, a po drugie cały czas uważać, by nie popaść w tzw. lingwicyzm.

Już teraz możemy powiedzieć, że to był bardzo dobry rok i bardzo dobry rocznik Studentów. Zapraszamy na konferencję „Prosty język w instytucjach publicznych”. Spotykamy się 8 czerwca w Poznaniu, na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM przy ul. A. Fredry 10, oczywiście w Salonie Mickiewicza (początek o 9.00).