Na zakończenie studiów w roku akademickim 2022/2023 odbyła się 3 czerwca w Salonie Mickiewicza w Collegium Maius UAM przy ul. Fredry 10 w Poznaniu specjalna konferencja (zob. plakat).
Referaty wygłosili absolwenci studiów:
- Patrycja Boćkowska, Czy marketer powinien skończyć studia z prostego języka?
- Tamara Mejnartowicz-Dobrzyńska, Upraszczanie tekstów bankowych na przykładzie mojego banku
- Maciej Chwaliński, Jak mówić jasno i prosto o danych osobowych, prywatności i bezpieczeństwie. Wymagania prostego języka stawiane przez RODO
- Maria Karnowska, Synonimy? Nie w podatkach. Rzecz o słowach potocznie bliskoznacznych, które w prawie podatkowym mają bardzo konkretne znaczenie
- Iwona Szymura, Prosty język rewolucji ‒ szansą czy zagrożeniem?
Wszystkie referaty powstały w ramach warsztatu dyplomowego. Prowadzący warsztaty ingerował w treść wystąpień w minimalnym stopniu, gdyż wyszedł z założenia, że doświadczeni praktycy powinni obiektywnie pokazać, jak zasady prostego języka wdrażane są w ich instytucji bądź jak stosują oni te zasady w swojej działalności komunikacyjnej. Dyskusja dowiodła, że autorzy programu studiów skonstruowali go właściwie, w sposób pozwalający skutecznie edukować. Wszyscy mogli się przekonać, że wprowadzanie prostego języka nie może się odbywać poprzez odgórne narzucanie przyjętego modelu, ale w wyniku żmudnej filologicznej pracy u podstaw. Muszą ją sukcesywnie podejmować osoby na co dzień tworzące teksty wprowadzane do obiegu publicznego i w porozumieniu z językoznawcami odpowiednio przekształcać. Tylko praktyk znający realia funkcjonowania instytucji i uwarunkowania prawne może z pomocą językoznawcy podnieść jakość komunikacji oficjalnej.
Podczas konferencji głos zabrał dyrektor Michał Łakomski, który kieruje Biurem Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, a jednocześnie w wydatnym stopniu wspomaga stosowanie w jednostkach miejskich prostego języka. Gość podkreślił wagę współpracy Miasta i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Docenił pozytywne efekty ulepszania komunikacji między urzędem i mieszkańcami, szczególnie w kontekście miejskiego projektu Smart City (o współpracy z miastem zob. osobną zakładkę).
Władze Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej reprezentował prof. dr hab. Jerzy Borowczyk, prodziekan ds. naukowych. Podziękował słuchaczom studiów za trud edukacyjny i za codzienny wysiłek podejmowany na rzecz prostoty komunikacyjnej. W refleksji ogólnej odniósł się do szeroko pojętej idei słowa i do konieczności ciągłego poznawania ducha języka.
Jarosław Liberek, 20 czerwca 2023 r.