Nauczanie języka polskiego jako obcego - online

Charakterystyka kierunku

Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych, w szczególności filologicznych. Studia kształcą wykładowców kultury polskiej i lektorów języka polskiego jako obcego/drugiego oraz odziedziczonego. Przygotowują do pracy stacjonarnej i zdalnej w kraju lub za granicą. Umożliwiają Słuchaczom poznanie zagadnień dydaktyki języka polskiego, w tym nauczania dzieci, z uwzględnieniem perspektywy psychologicznej i pedagogicznej. Uczestnicy poznają najnowsze koncepcje współczesnej glottodydaktyki polonistycznej oraz techniki nauczania i formy realizacji zajęć warsztatowych uwrażliwiające na różnorodność kulturową i specyfikę kultury polskiej w kontekście europejskim i uniwersalnym.

Oferujemy szkolenie z zakresu metodyki nauczania prowadzonego online w oparciu o autorski program i materiały, z wykorzystaniem najnowszych metod nauczania zdalnego i nowoczesnych technologii, takich jak: wideokonferencje, platformy, aplikacje, media społecznościowe, gry i quizy językowe oraz animacje. Zajęcia prowadzone są (online) w formie wykładów, konwersatoriów, a także ćwiczeń warsztatowych. Integralną częścią oferty dydaktycznej Studiów są praktyki zawodowe prowadzone w formie stacjonarnej pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli języka polskiego jako obcego. Studia Podyplomowe Nauczania Języka Polskiego jako Obcego kończą się egzaminem komisyjnym. Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia Studiów, potwierdzający umiejętności w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego.

WYMAGANIA WSTĘPNE:

Dla studentów polskich:

  • dyplom ukończenia studiów wyższych
  • znajomość języka obcego na poziomie B1

Dla obcokrajowców:

  • znajomość języka polskiego na poziomie C1

W razie potrzeby przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna.

WYMAGANIA TECHNICZNE: dostęp do stabilnego łącza internetowego, komputer z systemem Windows, IOS lub porównywalnym

WARUNKI PRZYJĘCIA KANDYDATÓW: nienaganna wymowa i dobra dykcja, predyspozycje do pracy nauczycielskiej, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, otwartość na obce kultury

REKRUTACJA: rekrutacja do wypełnienia limitu przyjęć; po złożeniu stosownej dokumentacji i spełnieniu wymagań; liczba miejsc ograniczona; liczy się kolejność zgłoszeń; w razie potrzeby rozmowa kwalifikacyjna.

LINK DO STRONY REKRUTACJI: https://usosirk.amu.edu.pl/pl/offer/registration-select/?next=/pl/offer/registration/

WYMAGANE DOKUMENTY: odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich lub licencjackich (w przypadku dyplomu zagranicznego - opatrzony apostille), życiorys, podanie o przyjęcie na studia

CZAS TRWANIA: 2 semestry

TRYB STUDIÓW: zaoczny; sesje podzielone na mniejsze jednostki zgodnie ze specyfiką nauczania online

PROGRAM ZAJĘĆ: 7 bloków tematycznych w wymiarze 260 godzin oraz 30 godzin praktyk (w tym 22 godziny hospitacji lektoratów i 8 godzin samodzielnego prowadzenia zajęć na wszystkich poziomach nauczania)

KOSZT UCZESTNICTWA: 4600 zł za dwa semestry

Kierownik

dr

Monika Válková-Maciejewska

Sekretariat

mgr

Katarzyna Kucharczyk-Ciborek